האם גביעוניות מקצרות מחזור?

אישה עומדת על רקע גביעוניות רב פעמיות למחזור עם תחתוני מחזור

 האם רב פעמי יכול לקצר את הווסת?

 

האם גביעוניות מקצרות את הווסת או שהחומרים שקיימים בחד פעמי משפיעים על הגוף וגורמים לווסתות ארוכות וכואבות? זאת שאלה שאנחנו מתחבטות עם עצמנו כבר שנים וסוף סוף הוחלט בפה אחד שצריך ללכת לחקור את השאלה הזאת לעומק!

גביעונית מול מאות טמפונים למחזור

כשהתחלנו לחקור את הנושא, הבנו שהקהילה המדעית המערבית עדיין לא ערכה מספיק מחקרים מקיפים בנושא, כרגע ישנם דיווחים אנקדוטליים שמצביעים על יתרון לא מכוון.

שתי נשים שחברות בקהילה של המוצרי ווסת הרב פעמים שיתפו את החוויות האישיות שלהן עם גביעוניות. ג'ן בת 39 שנאבקה במחזורים כבדים ובלתי ניתנים לניהול לאחר הלידה למשך שנה שלמה. היא העידה, שדימום שלה ירד משישה ימים כבדים ליומיים כבדים בלבד. באופן דומה, שרה בת 26 הייתה חווה ווסתות כבדות וממושכות עם התכווצויות רחם חזקות. לאחר המעבר לקאפ, היא הבחינה בירידה משמעותית באורך של הווסת שלה בנוסף להפחתה ניכרת בהתכווצויות רחם!

ד"ר אנמייק ואן אייק, עמיתת מחקר קליני בכירה בבית הספר לרפואה טרופית של ליברפול, הייתה שותפה לכתיבת מטה-אנליזה של מחקר גביעוניות לווסת בשנת 2019. היא נתקלה בסיפורים אנקדוטיים של משתמשי/ות של גביעוניות שחוו וסתות קצרות יותר, אך היא ציינה את העדר מחקרים קליניים בנושא. היא הזכירה, "בהחלט קיים חוסר במחקרים, כנראה בגלל שזה על נשים/קרומזון XX וזה נושא שלא באמת מדברים עליו ונחשב טאבו".

קלייר בייקר מאמנת מחזוריות בלונדון הבעיה "שזה מעבר לטאבו סביב הווסת, קיים רתיעה בלדבר ולנסות לאמת את הנושא לעומק".
מבחינה היסטורית נשים תמיד זכו לייצוג נמוך בעולם המחקרי של הרפואה בעקבות חוסר עניין בנושאי בריאות האישה/ בעלות רחם. לצערנו, מה שמנציח את התפיסה המוטעית הזאת זה שלא קיים אף תמריץ כלכלי להשקיע במחקרים נוספים או לקדם חדשנות בנושא בריאות האישה.

בייקר תומכת בשימוש גביעונית רב פעמית ומדגישה שזה לא רק בעקבות היתרונות הסביבתיות ופיננסיות שלהן, אלא גם העובדה שאין בהן כמיקלים ולא גורמות לגירויים באזור צוואר הרחם בניגוד לטמפונים. מצד שני, היא ציינה שקשה לאמוד את הכמות דם כאשר משתמשים בפדים וטמפונים.

דר גן גונטר הינה גניקולוגית ומחברת הספר THE VAGINA BIBLE חיזקה את הטענה שאולי הכמות דם לא השתנה אלא התפיסה שלנו, אולי לגביעוניות יש השפעה על אורך הווסת. 

דר לריסה קורדה הציעה שהלחץ שנוצר על ידי הואקום עשוי להגביר את זרימת הדם ובכך להפחית מאורך הווסת. מצד שני, כן עלו חששות לגבי חומרים וכימיקלים שאכן קיימים במוצרים החד פעמיים, שעלולים להשפיע על זרימת הדם ועל קרישי הדם.

בקטע מפתיע ומשמח, כל מקור שפנינו אליו לצורך מאמר זה שכלל חוקרים, אנשי רפואה, מחנכות ויצרניות גביעוניות הכירו בתופעה המופלאה הזו!

מה החומרים הקיימים בחלק מה טמפונים ופדים?

קיים סיכוי שתמצאי דיוקסין (מחמצון) ,שאריות הדברה מגידולי כותנה לא אורגנית ומרכיבי ריח לא ידועים. הרכיבים האלו בהחלט צריכים לעלות חששות לגבי הבריאות שלך.

דיוקסין הינו חומר רעיל שיכול לגרום לבעיות בריאותיות שונות כמו במערכת הרבייה ועל ידי שיבוש הורמונלי. שאריות ההדברה עלולות לשבש את האיזון ההורמונלי והבישומים השונים יכולים לגרות את הנרתיק ועלולות להחמיר את כיווצי הרחם. בייסיקלי טמפונים יכולים ממש להזיק לכן.

על ידי בחינות החוויות והדעות של בעלות גביעוניות ואנשי מקצוע רפואיים, נוכל להתחיל להבין את ההשפעות הפוטנציאליות של הגביעוניות על גוף ועל הסייקל שלנו.
לצערנו המחקר המדעי מוגבל בתחום זה ואנחנו רק יכולות להסתמך על המידע הקיים ברשותינו.

 

מקורות

vice

put a cup in it

the lancet

the new york times

the period coach

dr larisa corda

0 תגובות

אם בא לך תשאירי תגובה

אנחנו מיד נאשר את התגובה שלך